AKTUALNOŚCI

Mocą decyzji JM Rektor Doroty Segdy od dnia 4.05.2021 r. naliczanie opłat za przetrzymane materiały biblioteczne zostanie przez system biblioteczny wznowione.

Ze względów na wymogi sanitarne prosimy o skracanie czasu korzystania z agend Biblioteki do niezbędnego minimum, wyłącznie w celach edukacyjnych i naukowych. W bibliotece może przebywać jednocześnie nie więcej niż jeden użytkownik.

Zamówienia czytelnicze realizowane są na bieżąco od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.00 oraz w sobotę w godz. 9.00-13.00.

Czytelnia Biblioteki AST w Krakowie będzie zamknięta dla użytkowników do odwołania.

WYPOŻYCZENIA: na książki można składać zamówienia on-line poprzez katalog biblioteczny, mailem, bądź telefonicznie.

ZWROTY: książek wypożyczonych wykonywane są także do przygotowanego na portierni pojemnika. Zwrócone książki będą poddawane 5 dniowej kwarantannie.

Książki można również odesłać pocztą (listem poleconym, bądź przesyłką rejestrowaną) na adres:

        Biblioteka AST ul. Straszewskiego 21-22, 31-109 Kraków

______________________________________________________________________________________

Godziny funkcjonowania dla czytelników (od 14 X br.):

          poniedziałek – piątek w godz. 8.30-15.00

          sobota w godz. 9.00-13.00 (decyzją JM Rektor dn.6 XI br., zlikwidowane)


Z przykrością informujemy, iż w związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. oraz decyzją JM Rektor, Biblioteka AST w Krakowie będzie zamknięta dla czytelników do 29 listopada 2020 r.


Ze względu na niepokojącą sytuację epidemiologiczną, na wniosek Władz Uczelni, przypominamy że biblioteka odsługuje tylko studentów, którzy mają aktualnie zajęcia stacjonarne.

Kary za przetrzymanie książek nie będą naliczane do dnia 30 listopada br. Jednakże uprasza się o zwrot niepotrzebnych materiałów bibliotecznych, aby mogły je wypożyczyć kolejne roczniki studentów. Poza godzinami otwarcia biblioteki, książki można pozostawić na portierni w specjalnie do tego celu przygotowanym pojemniku. Wypożyczenia niezwrócone z poprzedniego roku akademickiego można również odesłać pocztą (listem poleconym, bądź przesyłką rejestrowaną) na adres:

Biblioteka AST, ul. Straszewskiego 21-22, 31-109 Kraków


Funkcjonowanie biblioteki w rygorze sanitarnym w nowym roku akademickim 2020/2021


Rekomendujemy kontakt telefoniczny: (12) 3627118  lub mailowy: biblioteka@ast.krakow.pl, z maksymalnym ograniczeniem bezpośredniego kontaktu.

Godziny funkcjonowania dla czytelników:

poniedziałek i czwartek w godz. 10.00-17.00

wtorek, środa i piątek w godz. 9.00-15.00

 WYPOŻYCZENIA: na książki składa się zamówienia on-line poprzez katalog biblioteczny, mailem, bądź telefonicznie. Wszystkie zamówienia on-line są realizowane na bieżąco. Wypożyczenia udostępniane są na 30 dni (studenci) lub 90 dni (pracownicy) z możliwością zdalnej prolongaty terminu zwrotu.

ZWROTY KSIĄŻEK wypożyczonych wykonywane są do przygotowanego pojemnika. Zwrócone książki będą poddawane 5 dniowej kwarantannie.

Przeglądanie katalogu i składanie zamówień na miejscu (katalog komputerowy), bądź przeglądanie katalogu kartkowego możliwe jest jedynie w przygotowanych do tego celu rękawiczkach.

 Użytkownicy są obowiązani przebywać w Bibliotece w maskach ochronnych i przed wejściem do pomieszczenia zdezynfekować dłonie dostępnym płynem odkażającym oraz zachować dystans minimum 1,5 m pomiędzy osobami.

 W czytelni zostają uruchomione 2 stanowiska komputerowe do korzystania przez  użytkowników (jedynie w jednorazowych rękawiczkach), jednakże rekomenduje się używanie własnego sprzętu (laptopy, tablety). Wolny dostęp do materiałów bibliotecznych zamknięty jest do odwołania. Zbiory podaje wyłącznie bibliotekarz, a po wykorzystaniu poddawane są kwarantannie.

Obowiązuje obostrzenie dotyczące liczby osób: biblioteka ma możliwości techniczne do obsługi w jednym czasie 1 czytelnika w związku z tym w przestrzeni wewnętrznej może przebywać jednocześnie maksymalnie 3 użytkowników (2 osoby przy stanowiskach komputerowych czytelni, 1 osoba w wypożyczalni).

 Od 6 X 2020 przywraca się system naliczania kar za nieterminowe zwroty książek. Książki niezwrócone z poprzedniego roku akademickiego można również odesłać pocztą (listem poleconym, bądź przesyłką rejestrowaną) na adres:

Biblioteka AST ul. Straszewskiego 21-22, 31-109 Kraków

 Do odwołania nie ma możliwości zapisu do biblioteki dla osób spoza Akademii Sztuk Teatralnych oraz korzystania użytkowników spoza społeczności akademickiej.


Uruchamiamy wygodną możliwość internetowego zamawiania książek. Wchodząc do katalogu biblioteki, przy rekordzie egzemplarza książki, robimy to, posługując się klawiszem – ZAMÓW. Zamówione książki do odbioru będą czekały na użytkownika do 7 dni w wypożyczalni. Tym samym skróci się czas ich realizacji i bezpośredniego kontaktu czytelnika z bibliotekarzem.


Od dnia 5.05.2020 r. Biblioteka AST w Krakowie uruchamia dyżury od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 14.00. Zapotrzebowanie na książki proszę zgłaszać drogą mailową lub telefoniczną.   

Odbiór zamówionych materiałów, po wcześniejszym umówieniu godziny (koniecznie w maseczkach!), odbywa się pojedynczo. Czytelnia nie zostaje udostępniona użytkownikom. Zamknięta będzie strefa wolnego dostępu do książek i czasopism oraz korzystanie z katalogu kartkowego.


W związku z zawieszeniem zajęć na uczelni Biblioteka wstrzymuje naliczanie opłat za nieterminowy zwrot materiałów bibliotecznych, na ten czas. Kary naliczone do tej pory pozostają w niezmienionej wysokości, natomiast nowe nie będą dodawane do kont czytelnika. Informacja mailowa o tym, że książka jest przetrzymana, będzie generowana automatycznie przez system, ale w tym okresie nie będzie konsekwencji finansowych. Gdyby sytuacja się przedłużała, będziemy na nią reagować na bieżąco. Informacja dotyczy wypożyczeń w lokalizacjach Kraków oraz Wrocław.

Przypominamy, że stan własnego konta można sprawdzić poprzez zalogowanie się na stronie katalogu biblioteki. W razie wątpliwości proszę pisać: biblioteka@ast.krakow.pl lub dzwonić tel. 12 362 71 18


Uprzejmie informujemy naszych Czytelników, że Biblioteka AST posiada dwa czytniki książek elektronicznych – Kindle 7 Touch, z których można korzystać na zasadach podobnych do materiałów konwencjonalnych. W skład zestawu wchodzą: czytnik Kindle 7, etui i rysik. Czytnik wyposażony jest w dotykowy ekran Pearl Amazon 6”, wyświetlacz R Ink 800×600 pikseli przy 167 ppi, 16-stopniowej skali szarości, wymiarach 169x11x10,2 mm., wewnętrzną pamięć 4 GB oraz USB Port: USB 2.0 (micro-B connector). Obsługuje formaty: Kindle (AZW), TXT, PDT (bez reflow), MOBI, PRC, HTML, DOC (po konwersji), JPEG, GIF, PNG, BMP.